:::::: »   Křepelky a křepelčí vejce neprodávám  « ::::::

Nemoci a léčba

PŘEDCHÁZENÍ NEMOCEM A JEJICH LÉČENÍ

Výskyt chorob a úhyn křepelek způsobuje značné škody.  Jen zdravé křepelky, které jsou v dobré kondici, dosahují maximální užitkovost. Proto musíte dodržet pár dobrých rad:

  • Zraněné a nemocné ( i podezřelé ) křepelky musíte oddělit od ostatních, dát je do karantény na čisté sterilní místo.
  • Při proběhnuvších nemocech, nákazách křepelky nepřenášejte, abyste nerozšířili nemoc.
  • Při nemocech, které jsou neléčitelné a viděl je i zvěrolékař, je třeba chov zlikvidovat a zařízení dokonale vydezinfikovat.
  • V případných nejistotách si požádejte o rady od zkušenějších chovatelů, nebo od zvěrolékaře.
  • Křepelky chovejte v čistém prostředí a dávejte jim vždy čistou vodu a kvalitní potravu.

 

NEJČASTĚJŠÍ PROBLÉMY, JEJICH PŘÍZNAKY A LÉČENÍ

Křeče při snášce vajec – postihuje velmi mladé jedince při náhlém ochlazení vzduchu, nachlazení. Příznaky – křepelka je neklidná, ježí peří, řitní otvor ošuhuje o podlahu, břicho má spuštěné. Když křepelku vezmeme do ruky, snadno je hmatatelné vajíčko. Potřebuje okamžité zakročení.

Léčení – v takovém případě je nejlepší nakapat rostlinný olej do kloaky křepelky a uložit ji na teplé místo (pod infrazářič), kde je 40 C-stupňů. Ve většině případů to pomůže. Když to nepomůže, vyhledejte zkušeného chovatele, nebo zvěrolékaře, který opatrným masírováním vypomůže vajíčku ven. Tento způsob je velmi nebezpečný, neboť při rozbití vajíčka způsobuje úhyn křepelky.

Zlomeniny – při zlomení nohy nejprve ošetřete možnou ránu a potom zafixujte. Možný způsob je s brčkem, kterou podél rozřízneme, dáme na zlomenou nohu a připevníme s leukoplastí, nebo motouzem.

Při zlomení křídla také ošetříme ránu a potom konce křídel svážeme. Takto svázané křídla nebudou viset. Když to nepomůže, vyhledejte zvěrolékaře, neboť je možné, že zlomené části křídla třeba amputovat.

V obou případech zraněné jedince oddělte od ostatních, připravte blízko k nim krmivo a vodu, aby se čím méně pohybovali. Nejlepší je strava s vysokým obsahem vápníku a fosforu. Po 2-3 týdnech můžete fixace odstranit.

 

Úžeh – když jsou křepelky vystaveny silnému slunečnímu záření, může dojít k úpalu. Proto zabezpečte křepelkám úkryt, kde se mohou schovat od slunce. Když spatříte, že mají otevřený zobák a rychleji dýchají,  je třeba je přemístit do stínu. Když už došlo úpalu, hlavy křepelek pokapejte  studenou vodou. Ve většině případů jim to pomůže, ale silnější úpal může zapříčinit úhyn.

 

Nedostatek vitamínů a minerálů – nevhodně krmené křepelky mohou trpět nedostatkem vitamínů, což způsobuje mnoho chorob, např. omámení, ochrnutí končetin, vypadávání peří atd.. V takových případech je třeba křepelkám podávat vitaminové přípravky.

Nedostatek vitamínu A – způsobuje poruchy v tvoření močové kyseliny.

Když je málo vitamínu D-způsobuje to nemoci kostí. Většinou se to stává v zimě, když je málo slunce. Rovněž používejte vitaminové přípravky.

E-vitamín má vliv na rozmnožování

Vitamín C-podporuje tvorbu krevních buněk

Málo vápna a fosforu ovlivňuje tvorbu kosti a opeření.

Křepelky potřebují ještě vitaminy K-2, B-1, B-2, B-12, což najdou v zelených krmivech.

 

Průjem, zácpa a otrava – trus křepelek vždy kontrolujte, když spatříte průjem, tak do krmiva přimíchejte trošku máku. Mák pomůže a ještě i při zánětu střev. Má dobré účinky. Kdyby mák nepomohl, vyhledejte zvěrolékaře.

Při zácpě nemá křepelka  chuť k jídlu a je omráčená. Pomůže, když 1-2 kapky olivového, ricinového, nebo rostlinného oleje nakapeme buď do zobáku, nebo kloaky. Pár dní jim podávejte zelené krmivo.

Při nepozornosti se může stát, že podávané zelené krmivo je postřikováno a to způsobuje otravu. V takových případech ihned vyhledejte zvěrolékaře.

 

Nachlazení a nemoci dýchacích cest

Při silnějším nachlazení křepelka zježí peří a jen vysedává v rohu klece. V takových případech křepelku dejte pod infrazářič tak, aby teplota byla kolem 40 C-stupňů a aby měla i úkryt. Podávejte vitamínové přípravky ve vodě, nebo nakapejte do zobáku. Při těžkém dýchání používejte inhalaci následovně: do 1 l horké vody dejte lžičku soli a zamíchejte v hrnci. Hrnec přiložte ke kleci tak, abyste mohli společně jejich zakrýt hadrem. Inhalace trvá přibližně 10-15 minut.