:::::: »   Křepelky a křepelčí vejce neprodávám  « ::::::

Chovatelské zařízení

Kde se dají chovat křepelky ?

Vybudovat si chovatelské zařízení není pro kutila nic složitého. Je více možností chovu a to volný chov ve voliérách, běžný a klecový chov. Všechny mají své výhody i nevýhody. Ve zkratce je představím.

Volný chov ve voliérách – pro potěchu chovatele

Ve voliérách můžete křepelkám  zabezpečit maximum životního prostoru, přiblížit se přirozenému prostředí, jen musíte dodržet některé zásady. Ke křepelkám se nesmí dostat nežádoucí návštěvníci. Tím myslím divokou zvěř (liška, kuna, atd.). Ale velké škody mohou napáchat i kočky, psi či potkani, krysy nebo i myši, ale i drobné volně žijící ptactvo, když ponecháte příliš velká oka výplně. Hlavně  vyplašením křepelek nebo výkaly, kterými roznášejí různé choroby. Dobré zabezpečení je důležité i kvůli úniku křepelek. Křepelky ve voliérách budou snášet vejce především v letních měsících, kdy teplota neklesne pod 20 °C. Tento chov je spíše pro potěchu chovatele, pro dobrý pocit že dáte zvířeti to nej, co můžete. Odměnou vám bude radost z několika snesených vajíček.

 

Běžný chov – využití prázdných králíkáren 

Pod tímto pojmem myslím chov v boxech, předělaných králíkárnách a podobně.  Podlaha je ze dřeva, na které mám položenou lepenku. Na tu pak sypu asi  3-5 cm vrstvu hoblin.  Do jedné králíkárny  dávám jen několik křepelek v poměru 1 kohout a 3 slepice. Např. v boxu 60 x 60 cm mám 4 kusy. V bedně 100 x 60 cm 8 kusů. Vnitřní výška je 50-60 cm. Křepelkám můžu zabezpečit hrabání v podestýlce z hoblin a slámy a  popelení v písku. Krmení a napájení mám na podlaze v krmítkách, miskách a kloboukových napáječkách. S křepelkami jsem v každodenním kontaktu při krmení a sběru vajíček, takže si dovedou zvyknout a ještě mi žádná neuletěla. Komplikovanější je čištění, kdy musím dávat větší pozor. Takto chované křepelky jsou bez stresu a možná mají chutnější maso i vajíčka, protože jsem jim zajistil z minima maximum. Často mám i 10 volných králičích kotců, takže je po tuto dobu využívám pro křepelky ve skupinách a vejce těchto křepelek používám pro svou spotřebu v syrovém stavu nebo jako násadové do líhně. Vypít obsah ještě teplého vajíčka je opravdová lahůdka.

 

Skleník – využití skleníku k zimnímu odchovu

Křepelky, které mám od jara do listopadu venku v králíkárnách, stěhuji na zimu do skleníku. Protože mám křepelky otužilé a snáší i mírné mrazové teploty, je hlavním důvodem zamrzání napáječek. Ve skleníku mám 8 beden 80 x 100 cm, v každé pak 2 žárovky 40 W. Polovina skleníku má vytápěnou podlahu. Křepelky jsou na podestýlce ze štěrku a hoblin, mají tak výborné podmínky. Tyto prostory využívám především k odchovu kohoutků na maso. Vytápím na teplotu 5-10 stupňů, což jim stačí. Do bedny dávám max. 50 ks, takže ani nevyužiji celou kapacitu a zaplňuji jen několik beden. Nad pletivo můžu položit polykarbonát a tím velice snadno vytopit bednu na 20 stupňů i v mrazech, ale pak je uvnitř docela vlhko. Napáječky včetně kanystru jsou umístěny uvnitř beden.

 

KLECE PRO KŘEPELKY – chov v chovných klecích

Doporučuji těm, kteří chtějí chovat křepelky nejen pro radost, ale pochopitelně především pro vajíčka. Výhodou je snadné čištění. Napájení a krmení je z vnějšku. Nezašpiněná vejce  se vykutálejí dopředu mimo prostor jejich pohybu. Jsou tak v bezpečí před křepelkami samotnými a stačí je jen posbírat. Takto ušetříte mnoho času. Klece je vhodné umístit do vytápěných místností, jako jsou sklepy, garáže, sklady, atp. protože teplo je jedna z hlavních podmínek pro dobrou snůšku. Nevýhodou je rychlejší „opotřebení“ slepic, kterým po jednom roce klesne snůška vajec. V letních měsících mám část křepelek  v klecích v králičinci. Na zimu je stěhuji do zateplených prostor. Jednu takovou klec mám umístěnou venku v králičinci, kde udržuji v mrazech teplotu kolem nuly a otužilé křepelky mi zde snášejí stejně, jako ty umístěné v teple.

 

Můj chov v Ostravě  – Nové Bělé – video

Odchov vylíhnutých křepelek

Pro odchov vylíhnutých křepelek je potřeba mít termostatem regulovanou odchovnu. Toto zařízení bude zajímat pouze chovatele, který si chce křepelky sám líhnout. Možností odchovu je nepřeberné množství. Já odchovávám na hoblinách v boxech z dřevotřísky o rozměru 100 x 50 x 40 cm. Zde umísťuji 50-100 kuřat a nechávám je zde do věku 14 dnů. Teplotu pomocí termostatu snižuji každý den o 1 stupeň až na 20 °C. Vylíhlé křepelky odchovávám první 3 dny na roštu z perlinky.

Jednopodlažní klec pro 20 křepelek – tyto klece vyrábím a dodávám po celé ČR.

Jednopodlažní klec o rozměru 100 x 54 x 35 cm. Rozměr podlahy je 95 x 41 cm, výška uvnitř klece 27 až 21 cm. Doporučuji max. pro 20 křepelek.

Dodávám ve smontovaném stavu – po doručení k vám musíte po rozbalení balíku pouze správně zavěsit krmítko na síť klece a hadičku si napojit na vlastní zásobník vody. Já používám kanystry po destilované vodě. Poloha viz fotografie níže. Hadičku napojuji přes víčko. Nahoře pak vyříznu větší otvor, kterým jednak pohodlně dolévám vodu konvicí a zároveň se tím zajistí, že v nádobě nevznikne podtlak.

Klece lze skládat nad sebe, postavit na pevnou podlahu nebo do trávy, ale rovněž zavěsit na stěnu. Dvířka jsou na čelní straně. Klec lze rozdělit vnitřní přepážkou na 2 poloviny – není to součástí standardní klece, ale nabízím už upravenou – dvojitou klec pro křepelky – s přepážkou, se dvěma dvířky, dvěma napáječkami.  Typ standardně dodávané napáječky je tzv. do klece – bílá (na některých mých fotografiích můžete vidět také napáječku žlutou, typu před klec – pokud si přikoupíte k naší kleci tuto žlutou napáječku před klec, musíte si udělat malou úpravu – vystřihnou a zabrousit ještě 2 okénka ve svařované síti klece.). Krmítko závěsné pozinkované je vždy před klecí.

Součástí klece je:

  • Konstrukce ze svařované pozinkované sítě s oky 25 mm.
  • Bočnice plastové o síle 21 mm (Na některých fotografiích můžete vidět ještě staré povedení z lepené překližky.)
  • Pozinkovaný plech na trus se zahnutými boky a spájenými rohy – neprotéká.
  • Podlahový rošt ze svařované pozinkované sítě s oky 16 mm, vyspádovaný pro snadný sběr vajec. Rošt je uprostřed klece propojen pevným drátem se stropní svařovanou sítí, aby se na celé té ploše měné prohýbal.
  • 1 napáječka do klece včetně hadice, kterou si chovatel napojí na svůj zásobník vody. Součástí toho je i konektor s těsněním pro připojení na kanystr.
  • Závěsné pozinkované krmítko délky 80 cm se zahnutou hranou zabraňující rozhazování krmiva.

 

Popeliště jako doplněk klece – pro chovatele, kteří chtějí svým křepelkám dopřát větší komfort

Protože křepelky mají přirozenou potřebu hrabat a popelit se, vyrobil jsem ke kleci jako doplněk tento prostor. Do levé boční desky klece se vyřeže otvor a propojí se takto obě části. V popelišti o rozměru 35 x 35 x 41 cm je vložen pozinkovaný popelník s bočnicemi 8 cm. Do něj vsypete dle potřeby popel, suchou hlínu, říční štěrk, grit, hobliny, piliny a podobně. Přední díl jsou dvířka vypletená svařovanou sítí. V případě zájmu o tento doplněk lze popeliště s klecí zkompletovat a dodat jako hotový celek. Na přání lze vyrobit i opačné provedení, tedy umístění po pravé straně klece.

Nevýhody popeliště: Křepelky nemyslí na to, kde zrovna jsou, když chtějí snést vejce. Nesnášejí všechna vejce na rošt a tak chovatel musí kontrolovat i popeliště a sbírat je i v podestýlce. Druhou neřestí je silné rozhrabování podestýlky, která částečně vypadává přes přední vypletené okýnko. Tomu by šlo zabránit překrytím např. plexisklem nebo polykarbonátem, pokud byste tento problém pozorovali.

Součástí popeliště je:

  • Dřevěná konstrukce z lisované desky o síle 18 mm bez povrchové úpravy.
  • Přední dvířka s panty vlevo, s otvorem vypleteným svař. sítí s oky 16 mm.
  • Pozinkovaný plech na popel-hobliny se zahnutými boky 8 cm a spájenými rohy.
  • Boční výřez pro vstup křepelek do popeliště a zpět do klece.
  • 4 spojovací šrouby pro spojení s klecí.

Chovná klec umístěná ve sklepě

Křepelky se dají celoročně umístit do sklepních prostor, kde je pro ně přijatelná teplota. Před klecí je přidaná ještě jedna svařovaná síť, která mi chrání křepelky před kočkami. Některé mají lovecké pudy a můžou na křepelky zaútočit. Jako světelný zdroj je použitá vánoční kometa.

 

Chovná klec umístěná v bytě

Křepelky v bytě ? Ano i toto je možné, jen to vyžaduje po chovateli častější čistění, aby nebyly tolik cítit. Mladá chovatelka Adélka je zdárným příkladem.  Na plech na trus pokládá novinový papír nebo papírové ubrousky, které čistí 1-2 krát denně. Chová pouze slepičky, aby ji kohoutci v pokojíku neobtěžovali svým hlukem. Odměnou za každodenní péči jí jsou denně čerstvá vejce. Chovu zdar Ady !!!