:::::: »   Křepelky a křepelčí vejce neprodávám  « ::::::

Rozeznání pohlaví křepelek

Rozeznat pohlaví lze už v první den života. Já to zatím nedovedu a ani nemám nutnost vylíhlé křepelky ihned selektovat. Jde o rychlou metodu, kterou lze využít pro všechny druhy drůbeže. Jednodenní samci mají na břišní straně rozevřené kloaky výčnělek penisu a samičky tam nemají nic nebo jen výstupek. Tato metoda vyžaduje zkušenosti, dobrý zrak a postřeh, jemnost prstů, bystrý úsudek a rychlé rozhodování člověka, který ji vykonává.

 

U přírodního barevného rázu lze rozeznat slepičky od kohoutků při přepeřování ve věku asi 3-4 týdnů. Slepička má rovnoměrně kropenaté bříško, kdežto kohoutek ho má jednobarevné lososově hnědé.

Vlevo kohoutek a vpravo slepička

 

Ve věku 35 dnů, kdy jsou křepelky obvykle pohlavně vyspělé se již dá rozeznat pohlaví u všech barevných rázů a to buď pohledem a prohmatem nebo vypozorováním podle chování ve skupině křepelek. Dle potřeby si takto rozlišené křepelky kroužkuji, abych v budoucnu mohl tvořit nepříbuzné skupiny. Pokud otočíte křepelku břichem vzhůru a promáčknete zduřelou kloakální žlázu samce, tak produkuje bílý pěnovitý sekret – sperma. Kůže v této oblasti je u kohoutků růžová. U slepiček je kůže nad kloakou modrošedá.

Kohoutek
Kohoutek

 

Ve skupině můžete vypozorovat kohoutka dlouhodobějším sledováním a označit si ho kroužkem. Typický je hlasový projev kohoutka. Slepičku jsem nikdy takto kokrhat neslyšel.