:::::: »   Křepelky a křepelčí vejce neprodávám  « ::::::

Odchov křepelek

Odchov křepelek

Po vylíhnutí a řádném osušení kuřátek ještě v líhni je přenesu do odchovny. Na dně mám lepenku IPU na kterou nasypu 1-3 cm vrstvu hoblin. Nad touto podlahou mám potom rošty z perlinky. Na těchto roštech odchovávám křepelky první 3 dny. Okamžitě po vypuštění mají snahu hledat si potravu a vodu. Směs z vaječného žloutku promíchanou se směsí K1 jim sypu na papírové ubrousky, protože první den ještě nedovedou žrát z krmítek. Vodu dávám do napáječek s minimální hladinou vody.

Ne každé kuře se vylíhne zdravé a chovu schopné. Proto 2 den tyto jedince vyřadím.

 

Pro odchov vylíhnutých křepelek je potřeba mít termostatem regulovanou odchovnu. Toto zařízení bude zajímat pouze chovatele, co si křepelky sám líhne. Možností odchovu je nepřeberné množství. Já odchovávám na roštu nebo na hoblinách v boxech z dřevotřísky o rozměru 100 x 50 x 40 cm. Zde umísťuji max. 150 kuřat a nechávám je zde do věku 14 dnů. Teplotu pomocí termostatu snižuji každý den o 1 stupeň až na 20 °C.

Pro ohřev odchovny využívám kombinaci 2 ks žárovek 25-40-60 W a 1 ks keramického zářiče 60-100 W. Obě žárovky mám na vypínači a mám je zapnuté nonstop. Žárovky odchovnu nevytopí, jsou jen pomocný zdroj tepla pro případ nehody a především zdroj světla. Keramický ohřívač je napojen na termostat a plní funkci hlavního tepelného zdroje. Jeho cena je cca 500 Kč. V každé odchovně mám ventilátor, který fouká přímo na zdroj tepla a rovnoměrně vytopí všechny části.

Když jsem se spoléhal pouze na žárovky, dopadlo to vždy katastrofálně. Prasklé vlákno na 4 žárovkách během 2 dnů nadělalo dost paseku. Jednou prasklé vlákno vyhodilo jistič na přepěťové ochraně, jednou spálilo pojistku v digitálním termostatu….NIKDY SE NESPOLÉHEJTE NA OHŘEV POUZE OBYČEJNOU ŽÁROVKOU ! Doporučuji ohřev keramikou nebo topným kabelem.

Tyto křepelky prochladly druhý den života na 24 °C ...po okamžitém přesunu pod žárovku se do hodiny zázračně vzpamatovaly

Po 3 dnech sundám rošty z perlinky a křepelky nechávám na hoblinách. Začínám krmit z misek, později už z krmítek a napájím automaticky nebo kloboukovkou. Po 14 dnech je přemisťuji do větších odchoven na hobliny se slámou, případně větší kusy do klecí.