:::::: »   Křepelky a křepelčí vejce neprodávám  « ::::::

Zkušenosti chovatelů – líhnutí

Rád zveřejním Vaše zkušenosti s líhnutím křepelek. V případě zájmu prosím o zaslání popisu, případně fotografie líhně. Děkuji.

Zkušenost s líhnutím křepelek – chovatelka Petra – duben 2013

Líheň: Real 24 automatické otáčení vajec
Počet nasazených vajec: 96
Počet vylíhlých křepelek: 60

Dobrý den pane Kanclíři, chci vás informovat o úspěšnosti našeho líhnutí. Nasadili jsme plnou od Vás koupenou líheň Real 24 – 96 vajíček. Po týdnu jsme jich 20 vyhodili při prosvěcování. Po 16 dnech se vylíhly 2 křepelky, 17. den 45, 18. den zbytek, celkem 60 křepelek. Jen 2 nebyly životaschopné, klubaly se celý den. Všech 60 je velmi čilých, jsou krásné, veselé, žravé.

Líheň: Real 24 plný automat
Teplota v líhni: 37,5 st. po celou dobu
Vlhkost 50 – 60 %

Líhnutí považuji za úspěšné, jednak z důvodu přepravy vajíček z Ostravy k nám – v mrazech a přepravní službou a jednak z důvodu, že jsem začátečník. Líheň je moc pěkná, spolehlivá.

Jsem nadšená. 🙂 Těším se na další vajíčka od Vás.

Dle Vašeho vzoru jsme udělali i odchovnu, která také funguje velmi pěkně.

Děkujeme moc. Přikládám pár fotografií.

Petra Drábková

==============================================

Zkušenost s líhnutím křepelek – chovatelka Zlatuše – březen 2013

Líheň: Smart 22
Počet nasazených vajec: 55
Počet vylíhlých křepelek: 39

Dobrý den pane Kanclíř,

tak křepelčí kuřátka jsou vylíhnutá. Z těch 55 vajec co jste mi poslal bylo 5 neoplodněno, 39 vylíhnuto a z toho 32 životaschopných, takže jsem moc spokojená, myslím si (a to jsem začátečník), že to je krásný poměr.

Líheň je SMART 22 automat analog a pak odchov mám v umělé kvočně.

Teplota nastavena na 98 F, vlhkost se přiznám že jsem vůbec neměřila, ale automatické doplňování vody (destil.) a 1 x denně orošení vajíček. Otáčení automatické.

Dále mám to umístěné ve vyhřívané místnosti s plným prostupem světla (veranda).

Krmím nyní N1, vitaplastin, a vařené vajíčko, již teď přidávám naklíčený ječmen.

Ještě jednou moc děkuji a příští rok si od vás vezmu další 🙂

Přeji krásné dny a mnoho úspěchů.

Zlatuše Pištěková, DiS.
www.rancdubskahajnice.cz
www.eft-zivotni-zmena.cz
www.malovane-mapy.cz

 

==============================================

 

Zkušenost s líhnutím křepelek – chovatelka Tereza – únor 2013

Líheň: domácí výrobaPočet nasazených vajec: 196Počet vylíhlých křepelek: 124

Dobrý den,

Tak jsme zdárně o víkendu líhli z Vašich vajíček. Musím hned z počátku konstatovat, že jsem maximálně spokojená. Děkuji.

Naše statistika je následující.

Nakonec jsme líhli ze 196 vajíček (čtyři jsme ještě vyřadili s prasklinou, tři hned v prvních dnech, čtvrté o něco později, obsahovalo již embryo = všechna jsme museli ťuknout už my). Z toho čistých, neoplozených bylo 26, tedy 86,7% oplozených. Celkem máme 124 živých zdravých křepelek (62,7%). Tedy v tuto chvíli již o 4 méně, skoro bych řekla, že je ušlapaly. Některé si prostě lehnou na bok, natáhnou nohy a spí. A je jim jedno, že po nich šlapou… Už jsem několikrát vylítla, že je tam nějaká slabá, ale dostalo se mi po záchraně vždy jen výrazu – proč mě budíš? Jsou srandovní. A současně tedy fakt agresivní. První křepelka uhynula v noci, ráno už z ní koukala střeva… Máme je všechny na ploše 40×120 cm, koukala jsem ale, že to máme podobně jako Vy, takže moc by jich tam být nemělo. Stává se Vám také s podobnou pravidelností, že jedna za den uhyne? Samozřejmě počítám se ztrátami, jen řeším, jestli nemám něco špatně. Skříňka je vyhřátá celá, mají tam dva žárovkové zdroje tepla, shromažďují se však pouze pod jedním. Uvidíme. Dnes musím ještě vyřešit a změnit jejich podestýlku, jsou sice na savém papíru, ale neustále jsou zmáchané a voda je všude. Řeší toto ty perlinkové síťky nebo se Vám zmáchají i tak? Později je pak dám na hobliny, teď se mi to tak nějak nelíbilo.

Takže naše líhnutí probíhalo následovně:

16. den se 44 křepelek proklovnulo

17. den se vylíhnulo celkem 58

18. den se vylíhnulo celkem 78

 

12 jsem jich pak vyřadila s různými vadami

 

Z prvního dne se proklovnulo, ale nevylíhlo a uhynulo 7 křepelek (s vadou), druhý den jsem posledních 10 vajíček, která stejným způsobem po proklovnutí ne a ne se vylíhnout, zkusila vyloupnout, všechna opět s vadou, takže jsem je stejně usmrtila.

Nejčastější vadou byl nezatažený váček, hodně jich taky na toto uhynulo ještě ve vajíčku, někde jsem četla, že kritický je 14. den líhnutí… Dále pak vady končetin. Ve vajíčku uhynulo několik i s vadou zobáku.

Již po prvním líhnutí jsem došla ke dvěma závěrům:

1, Nejvíce vad se objevuje u šlechtěných barevných rázů, bílé a tmavé, dost možná 80-90%, u přirozených minimum.

2, V líhni ovlivňuje termín líhnutí každá sebemenší odchylka v teplotě a proudění vzduchu. Vaše líheň má nějakou cirkulaci, proto uvádíte den před a po ještě líhnutí několika málo křepelek. My jsme měli křepelky ve dvou patrech. 16. den se proklovávalo horní patro, 17. den se kompletně vylíhnulo, a dolní patro se začalo klovat. 18. den se pak komplet vylíhnulo dolní patro a v líhni tak zůstala jen vejce čistá a nebo mrtvá. Mezi těmito patry bylo ještě patro vajec slepičích, která mohla být jakousi clonou v cirkulaci, takže v každém patře mohla být neparně jiná teplota. V obou patrech každopádně probíhalo líhnutí hromadně, jakoby na povel a ty by mělo být správně. Současně je to potvrzení, že naše vyráběná líheň evidentně funguje jak má. I tak ji čekají drobné úpravy.

Ještě snad jeden dotaz. Pokud vše dobře dopadne a my se dopracujeme k jejich dospělosti a dalšímu odchovu… Když budu chtít sestavit chovný pár v jednom barevném rázu, mohu myslíte použít pouze Vaše křepelky, nebo raději dokoupit jedince jinde? Aby nebyly příliš příbuzné, nevím od kolika a jak moc příbuzných chovných skupin vajíčka pochází. Jde mi především o první generaci, pak to bude třeba oživit tak či tak. To s Vámi budu později určitě ještě detailněji konzultovat, pokud to nevadí.

 

Ještě jednou Vám moc děkuji, jsem nadšená.

 

Děkuji a jsem s pozdravem

Tereza Macháňová